Satechi OntheGo USB-C lanyard | Test & recension


För ca en vecka sen la jag en ganska stor beställning hos Satechi (Globala sajten då svenska återförsäljaren saknar många nya produkter). En av de främsta anledningarna (förutom deras Labor day sale) var att jag såg att Satechi släppt en produkt som de kallar OntheGo USB-C lanyard.

Det är kort och gott ett senilsnöre för mobilen. Eller ett sätt att ha mobilen nära till hands även om man inte har en väska eller fickor till hands.

Det låter kanske inte så spännande men det som gör just Satechis version unik är att den har en USB-C till USB-C sladd invävd i hela remmen. På så sätt har du automatiskt med dig en ca 1,5m lång laddsladd alltid med dig till din iPhone , Android-telefon eller dator. Sladden klarar att ladda upp till 60W och överföra data med hastighet upp till 480Mbps. Mer än tillräckligt för de flesta vardagsbehov med andra ord.

Själv tycker jag lösningen är riktigt snygg och bra utförd av Satechi. Hela produkten är välgjord och andas kvalité. Speciellt med aluminium-topparna som täcker USB-C delarna. Även om jag inte brukar behöva (eller vilja) ha mobilen runt halsen så kommer jag i alla fall testa det framöver. I värsta fall som ett halsband eller nyckelrem.

Produktinfo:

  • Pris: 29,99USD ca
  • Längd: 1,5m
  • Vikt: 83,1g
  • Max W: 60W
  • Max överföring: 480Mbps
  • Färger
    • Black – Svart
    • Sand – Beige / Khaki / Ljus brun
    • Desert Rose – Rosa / Ljusrosa
  • Följer med
    • Remmen
    • 2 olika fästen som passar alla vanliga fodral

Du hittar produkten hos Satechi på: https://satechi.net/products/onthego-usb-c-lanyard-cable


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *